Keynote speaker

Morgan SHENG - San Francisco

Speakers

Claudia BAGNI - Lausanne

Camilla BELLONE - Geneve

Tobias BOECKERS - Ulm

Ana Luísa CARVALHO - Coimbra

David DIGREGORIO - Paris

José ESTEBAN - Madrid

Anthony HOLTMAAT - Geneve

Giovanna MALLUCCI - Cambridge

Christophe MULLE - Bordeaux

Pierre PAOLETTI - Paris

Olga PEÑAGARIKANO - Leioa

Juan D. PITA-ALMENAR - Beerse

Panayiota POIRAZI Heraklion

Peter SCHEIFFELE - Basel 


6th EUROPEAN SYNAPSE MEETING

December 04th – 06th, 2017 - Milan  

PROGRAMME AT A GLANCE

MONDAY 4TH DECEMBER

TUESDAY 5TH

DECEMBER

WEDNESDAY 6TH DECEMBER

 

9.00-9.40

Pierre Paoletti

9.00-9.40

Juan Pita Almenar

9.40-10.20

Ana Luisa Carvalho

9.40-10.20

Christophe Mulle

10.20-10.40

Niels R. Reinders

10.20-10.40

Elisa R. Zanier

10.40- 11.00

Jonathan Hanley

10.40-11.00

Coffee Break

11.00-11.30

Coffee Break

11.00-11.40

Panayiota Poirazi

11.30-12.10

David DiGregorio

11.40-12.20

Peter Scheiffele

12.10-12.30

Ioana Butnaru

12.20-13.00

Camilla Bellone

13.00-14.15

Registration

12.30-14.00

Lunch and

Poster session II

13.00-14.30

Closing remarks and Lunch

14.15-14.30

Welcome and Opening Remarks

14.00-14.40

Giovanna Mallucci

 

 

 

14.30-15.30

Morgan Sheng

14.40-15.20

Jose Esteban

15.20-15.40

Frank Meye

15.30- 16.00

Coffee Break

15.40-16.00

Noa Lipstein

16.00-16.40

Olga Penagarikano

16.00-16.30

Matthijs Verhage

16.40-17.20

Claudia Bagni

16.30- 17.00

Coffee Break

17.20-17.40

Elva Diaz

17.00-17.40

Anthony Holtmaat

17.40-18.00

Andrea Maset

17.40- 18.20

Tobias Boeckers

18.00 – 18.10

Susanne Frykman

18.20-18.40

Egor Dzyubenko

18.10 -

Welcome Reception and Poster session I

 

18.40-19.00

Anna Corradi

19.30

Speakers’ Dinner

 

 6th EUROPEAN SYNAPSE MEETING

December 04th – 06th, 2017 - Milan  

FINAL PROGRAMME 

 

Monday 4th  December

  

• 13.00 -14.15 Registration

• 14.15 -14.30 Welcome and Opening Remarks 

 

Chair: Carlo Sala  

•  14.30 - 15.30 Morgan Sheng 

 “Molecular and cellular mechanisms of Alzheimer’s disease and their impact on

synapses”

 

15.30 – 16.00 Coffee Break 

 

Chair: Chiara Verpelli 

• 16.00 – 16.40 Olga Penagarikano  

"Synaptic proteins in autism, lessons from CNTNAP2"

 

• 16.40 – 17.20 Claudia Bagni 

“Brain wiring in Autism Spectrum Disorders”

 

• 17.20 - 17.40 Elva Diaz  

"SynDIG4/Prrt1 regulation of extrasynaptic GluA1-containing AMPARs during

synapse development and plasticity underlying cognitive function" 

 

• 17.40 – 18.00 Andrea Maset  

" Altered migration of inhibitory interneurons in a mouse model of intellectual

disability "

 

• 18.00 - 18.10 Susanne Frykman  

"Synaptic Dysfunction in Alzheimer Disease (SyDAD)" 

 

18.10 Welcome Reception and Poster Session I (odd numbers)

 

 

Tuesday 5th  December

 

Chair: Fabrizio Gardoni 

• 9.00 - 9.40 Pierre Paoletti  

"NMDA receptors: allosteric machines at the synapse”

 

• 9.40 - 10.20 Ana Luisa Carvalho 

"AMPA receptor dysfunction in cognitive disorders"

 

• 10.20 - 10.40 Niels R. Reinders  

"Role of AMPA-receptor subunit GluA3 in amyloid-beta mediated synapse and

memory impairment" 

 

• 10.40 - 11.00 Jonathan Hanley  

"NMDAR-dependent Argonaute 2 phosphorylation regulates miRNA activity and

dendritic spine structural plasticity"

 

 11.00 - 11.30 Coffee Break

 

Chair: Monica Di Luca 

• 11.30 - 12.10 David DiGregorio 

"Distinct nanoscale motifs of calcium channel and synaptic vesicle topologies

contribute to the diversity of synaptic function"

 

• 12.10 - 12.30 Ioana Butnaru  

"The RapGAP SPAR2/SIPA1L2 provides a ride-on service for TrkB endosomes and

autophagosomes" 

 

12.30 - 14.00 Lunch and Poster Session II (even numbers) 

 

Chair: Camilla Bellone 

• 14.00 - 14.40 Giovanna Mallucci  

“Cool synapses: the mechanistic basis of neuroprotection”

 

• 14.40 - 15.20 Jose Esteban 

“PI3K/PTEN signaling for synaptic plasticity”  

 

• 15.20 – 15.40 Frank Meye  

"The projection from the entopeduncular nucleus to the lateral habenula encodes

aspects of cocaine withdrawal" 

 

• 15.40 - 16.00 Noa Lipstein  

“Munc13s - presynaptic regulators of short-term synaptic plasticity in physiology and

pathology" 

 

• 16.00 – 16.30 Matthijs Verhage 

“The Synapse Gene Ontology and Annotation Initiative (SynGO)”

 

 16.30 - 17.00 Coffee Break

 

Chair: Jeremy Henley 

• 17.00 - 17.40 Anthony Holtmaat 

“Circuit mechanisms for cortical synaptic plasticity"

 

• 17.40 - 18.20 Tobias Boeckers 

"Neuropsychiatric disorders related to Shank"

 

• 18.20 - 18.40 Egor Dzyubenko  

"Synapse quantification predicts neural network activity"

 

• 18.40 - 19.00 Anna Corradi  

"PRRT2 mutation leads to hyperexcitability in neurons derived from human induced

pluripotent stem cells and in mouse PRRT2 knock out neurons"

 

19.30 Speaker’s Dinner

 

Wednesday 6th December

 

Chair: Elena Marcello 

• 9.00 - 9.40 Juan Pita Almenar  

"Synaptic physiology in Alzheimer disease: What can we learn from the current

animal models?" 

 

• 9.40 - 10.20 Christophe Mulle 

"Physiological role of presenilin at synapses"

 

• 10.20 - 10.40 Elisa R. Zanier 

"Traumatic brain injury results in tau pathology displaying prion-like properties in

propagation and transmission"

 

 10.40 - 11.00 Coffee Break

 

Chair: Christophe Mulle 

• 11.00 - 11.40 Panayiota Poirazi                                                                                            

“Making memories interact through synapse clustering”

 

• 11.40 - 12.20 Peter Scheiffele 

“Control of synapse specification and plasticity by alternative splicing”

 

• 12.20 - 13.00 Camilla Bellone 

“Neuronal mechanisms and circuits underlying social novelty exploration:

implication for Autism Spectrum Disorder”

 

13.00 - 14.30 Closing remarks followed by Lunch